Szczotkowanie zębów nie wystarczy, aby utrzymać dobry stan zdrowia jamy ustnej przez długi czas. Nitkowanie powinno być regularną częścią rutynowej higieny jamy ustnej.

Czyszczenie przestrzeni między zębami i wzdłuż dziąseł nicią dentystyczną jest równie ważne dla zdrowia jamy ustnej, jak czyszczenie zębów szczoteczką do zębów. Podobnie jak mycie zębów każdego dnia, nitkowanie powinno być częścią codziennej rutyny. Aby lepiej zrozumieć, dlaczego nitkowanie jest tak ważne, warto uświadomić sobie, że dbanie o zęby jest zbliżone do dbania o przestrzeń domową, nie można przecież skutecznie odkurzyć domu tylko jednym pociągnięciem szczotki, mówi, aby dostać się do zakamarków i zagłębień, potrzebne są specjalne narzędzia – dla zębów takim właśnie specjalistycznym narzędziem jest nić stomatologiczna.

Nitkowanie – dlaczego warto

Regularne nitkowanie zębów przynosi wiele korzyści. Nitka dentystyczna może pomóc usunąć resztki pokarmu i płytkę nazębną z przestrzeni między zębami, gdzie szczoteczka nie może dotrzeć. W rezultacie nitkowanie pomaga zapobiegać chorobom dziąseł i przyzębia, próchnicy zębów oraz nieświeżemu oddechowi. O tym dlaczego warto nitkować również w artykule ABC higieny jamy ustnej.

Jak prawidłowo nitkować

  1. Codziennie używaj nici dentystycznej lub innego narzędzia do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
  2. Podczas stosowania nici dentystycznej należy zachować ostrożność, aby uniknąć uszkodzenia tkanki dziąseł.
  3. Jeśli nici dentystyczne są dla ciebie zbyt trudne do przytrzymania, użyj uchwytu specjalnego na nici.

nitkowanie zębów przejawem dbałości o uzębienie

Apteki oferują szeroki wybór narzędzi do czyszczenia zębów, należą do nich między innymi:

  1. Woskowane nici dentystyczne
  2. Bezwoskowe nici dentystyczne
  3. Szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych
  4. Płyny do płukania jam ustnej usuwające nadmiar płytki nazębnej

Zarówno woskowane, jak i niewoskowane nici dentystyczne dobrze sprawdzają się w czyszczeniu przestrzeni między zębami. Jeśli przestrzenie między poszczególnymi zębami są ciasne, woskowana nitka może łatwiej się przesuwać pomiędzy nimi. Podsumowując, nici dentystyczne są niezwykle ważne dla zdrowia jamy ustnej.Każdy nić, która łatwo wsuwa się pomiędzy zęby bez szkody dla dziąseł, to nić, którą z powodzeniem możesz nabyć, możesz też poprosić dentystę o konsultację w tej sprawie.

Bądź uważny

Opakowanie na nici z dozownikiem lub inne narzędzia ułatwiające czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, mogą być pomocne w przypadku problemów z obchodzeniem się z długimi kawałkami nici lub innymi sprzętami, których trzeba używać niezwykle precyzyjnie.

Płyny do płukania ust, mogą również pomóc w usuwaniu pokarmu pozostającego między zębami, ale nie powinny zastępować nici dentystycznej i szczoteczki do zębów. Przy wyborze akcesoriów do utrzymywania higieny jamy ustnej zawsze kieruj się fachowymi oznaczeniami i opisami na opakowaniach, pamiętaj, że liczy się przede wszystkim zapobieganie powstawaniu chorób, a nie tylko maskowanie nieświeżego oddechu.