Oficjalne statystyki są dość niepokojące! Według Narodowego Instytutu Badań Stomatologicznych (National Institute of Dental Research) coraz więcej osób cierpi z powodu braku kilku lub nawet wszystkich zębów. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na wprowadzenie pojedynczych implantów, natomiast sztuczna szczęka wydaje się być rozwiązaniem nie do końca komfortowym w przypadku, gdy Pacjent posiada własne, zdrowe zęby. Wówczas warto zdecydować się na zastosowanie mostu dentystycznego.

Czym jest most stomatologiczny

Most dentystyczny jest powszechnym rozwiązaniem dentystycznym służącym do zastępowania jednego lub większej liczby brakujących zębów poprzez wypełnianie luki powstałej w wyniku usunięcia zęba. Most dentystyczny składa się z dwóch lub więcej koron umieszczonych po obu stronach szczeliny i sztucznego zęba pomiędzy nimi. W zależności od sposobu mocowania do zębów sąsiednich, wyróżniamy następujące rodzaje mostów dentystycznych:

  1. Mosty tradycyjne – ten typ mostów składa się z dwóch zębów przyczółka i jednego lub większej liczby sztucznych zębów umieszczonych pomiędzy nimi. Mosty te są najczęściej spotykanymi mostami dentystycznymi i są zazwyczaj wykonane z ceramiki lub porcelany, stopionej na metal.
  2. Mosty wspornikowe – czasami zęby naturalne występują tylko po jednej stronie brakującego zęba, w którym to przypadku stomatolodzy mogą zamieścić w jamie ustnej mosty wspornikowe. Mosty wspornikowe są podobne do tradycyjnych mostów, ale montowane są tylko z jednej strony.
  3. Mosty Maryland – mosty Maryland, znane również jako mosty z żywicą, są zazwyczaj zalecane do wymiany utraconych zębów z przodu jamy ustnej. W uzupełnieniu tym sztuczne zęby są łączone w metalowe taśmy, które następnie mocuje się do zębów za pomocą cementu żywicznego.

zęby do mostu stomatologicznego

Zalety mostu dentystycznego

Główne zalety mostów dentystycznych to m. in:

  1. Zapobieganie chorobom dziąseł i zaburzeniom stawów.
  2. Zapobieganie przesuwaniu się lub rotacji zębów przyległych.
  3. Poprawa komfortu podczas mówienia i spożywania posiłków
  4. Przywrócenie estetyki uśmiechu i większej pewności siebie.

Most dentystyczny do doskonałe rozwiązanie zwłaszcza, gdy w wyniku różnego typu zdarzeń doszło do usunięcia kilku sąsiadujących ze sobą zębów, dzięki zastosowaniu tego typu metody leczenia,wstydliwy brak zębów, przestanie już być problemem. Przeczytaj również o protetyce na stronie: http://mdentica.pl/oferta-leczenia/protetyka/