Piękny, zachwycający, zdrowy uśmiech, bez ubytków, wad, to marzenie wielu z nas. Co jednak zrobić, gdy nie jesteśmy posiadaczami idealnego uśmiechu? Z pomocą przychodzi medycyna. Ortodoncja, jest dziedziną stomatologii, której głównym celem jest (mówiąc najogólniej) poprawa stanu uzębienia, warto więc skorzystać z tej wiedzy medycznej, by idealny uśmiech nie był już tylko marzeniem, lecz by mógł stać się rzeczywistością.

Czym jest ortodoncja?

Słowo ortodoncja pochodzi od ortodoncji greckiej, co oznacza „proste, doskonałe lub właściwe”, oraz dontos, czyli „zęby”. Ortodoncja jest gałęzią stomatologii specjalizującą się w leczeniu pacjentów z nieprawidłowym ustawieniem zębów w czasie zamknięcia jamy ustnej co skutkuje nieprawidłowym zgryzem. Ortodoncja, która była pierwszą specjalnością w dziedzinie stomatologii, obejmuje również leczenie i kontrolę różnych aspektów rozwoju twarzy (ortopedii twarzy) oraz kształtu i rozwoju szczęki. Ortodoncja obejmuje również stomatologię kosmetyczną, gdy celem pacjenta jest poprawa wyglądu.

Ortodoncja – kiedy warto skorzystać

Oto przykłady sytuacji, w których pomoc ortodonty okazuje się niezbędna:

Zły zgryz – gdy dolne zęby są zbyt daleko wysunięte do przodu lub górne zęby zbyt daleko do tyłu

Zgryz krzyżowy – gdy górne zęby nie schodzą nieznacznie w dół przed zębami dolnymi jak przy normalnym zgryzie

Zbyt duża odległość między zębami – szczeliny lub przestrzenie między zębami wynikające z brakujących zębów lub takich, które „nie wypełniają” jamy ustnej

Zbyt mocno stłoczone zęby – gdy zęby są osadzone zbyt blisko siebie, przez co utrudnione jest właściwe szczotkowanie.

Co da się zrobić

Na korektę uśmiechu zdecydowanie najlepiej wpływa zastosowanie aparatu dentystycznego. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów aparatów, zarówno stałych jak i zdejmowanych. Urządzenia te zmieniają układ jamy ustnej poprzez delikatne dociskanie zębów i szczęk. O tym ja wygląda zakładanie aparatów dentystycznych dowiesz się w artykule Piękny uśmiech w każdym wieku – aparat ortodontyczny.

Najczęściej używane są następujące urządzenia:

Braces – najpopularniejsze urządzenia stałe, składają się z opasek, drutów i/lub wsporników. Taśmy mocuje się wokół zębów lub zęba i stosuje się je jako „kotwice” do urządzenia, natomiast uchwyty mocujące najczęściej przyklejane są do przedniej części zęba. Przewody łukowe są przepuszczane przez uchwyty i mocowane do opasek. Mocowanie drutu łukowego powoduje naprężenie rożnych typów uchwytów, stopniowo przesuwając je do właściwej pozycji. Aparaty są zazwyczaj co miesiąc dostosowywane w celu uzyskania pożądanych rezultatów, które mogą być osiągnięte w ciągu kilku miesięcy do kilku lat. Dzisiejsze uchwyty klamrowe oferują wiele opcji stylistycznych. Obok tradycyjnych metalowych urządzeń, możesz wybierać spośród jasnych kolorów dla dzieci, jak również awangardowych stylów, preferowanych przez wielu dorosłych. Aparaty językowe są zakładane na wewnętrzną część zębów i w ten sposób są całkowicie niewidoczne z zewnątrz.

aparaty ortodontyczne

Nakładki wyrównujące – alternatywa dla tradycyjnych aparatów dla dorosłych, to nakładki wyrównujące, wykorzystywane przez coraz większą liczbę ortodontów do przesuwania zębów w ten sam sposób, w jaki działają aparaty tradycyjne, jednak bez wykorzystania bez metalowych drutów i wsporników. Szyny wyrównujące są praktycznie niewidoczne i są usuwane podczas, szczotkowania i nitkowania.

Leczenie ortodontyczne pomaga uzyskać wymarzony uśmiech, pozbawiony wszelkich niedociągnięć, aparaty ortodontyczne oraz inne propozycje tej dziedziny stomatologii sprawiają, że nie musimy już czuć się niekomfortowo z powodu wad uśmiechu, wystarczy jedynie udać się do specjalisty, a problem zniknie.