Zbyt duża ilość fluoru u małych dzieci nie jest dobra – może prowadzić do przebarwień zębów nazywanych fluorozą stomatologiczną. Pierwsze zęby niemowląt są jednym z kamieni milowych, na które czekają rodziców, na drodze do wypracowania właściwej higieny jamy ustnej u swoich pociech. Od początku rodzice starają się uchronić dzieci przed powstawaniem ubytków, jak powszechnie wiadomo, doskonale zapobiega im fluor, jednak nie zawsze jest to panaceum na każdy rodzaj infekcji stomatologicznych.

Co z tym fluorem

Fluorek chroni zęby dzieci przed ubytkami i pomaga odwrócić wczesne stadia uszkodzeń szkliwa. Głównym źródłem fluoru jest woda „kranowa”. Od lat dzieci i dorośli mają też możliwość wyboru fluorków w produktach do pielęgnacji zębów, pastach do zębów, płukankach do jamy ustnej. Okazuje się jednak, że więcej fluoru nie oznacza zawsze więcej spokoju. Zbyt duża ilość fluoru we wczesnym dzieciństwie – w latach, w których pod dziąsłami powstają stałe zęby, ale nie powstały jeszcze do końca – może powodować fluorozę stomatologiczną – przebarwienia zębów stałych. Po pojawieniu się stałych zębów u dziecka fluorek nie będzie już powodował fluorozy zębów. Fluoroza stomatologiczna wywoływać bardzo łagodne, słabo zauważalne białe plamy lub smugi, aż po silne przebarwienia z plamistym brązowym lub dziurkowanym wyglądem. Więcej o stomatologii dziecięcej przeczytasz na stronie M-dentica.

Narażenie dzieci na fluorozę może się zwiększać, jeżeli:

  1. Dostarczana jest zbyt duża ilość fluoru w wodzie pitnej już we wczesnym dzieciństwie
  2. Używana jest zbyt duża ilość pasty do zębów z fluorem – dzieci często połykają ją, zamiast ją wypluć
  3. Przyjmowanie zbyt dużej ilości suplementu fluorowego. Stosowanie suplementu fluorowego w wodzie pitnej zapewnia już odpowiednią ilość fluoru dla zdrowia dziecięcych zębów.

fluoroza stomatologiczna u dzieci

Co należy robić

Aby zminimalizować fluorozę stomatologiczną w zębach dziecięcych zastosuj trzy podstawowe kroki:

  1. Sprawdź, ile fluoru znajduje się w wodzie pitnej. Zadzwoń do swojego wodociągu lub sprawdź poziom fluoru przy pomocy testu dostępnego online. Na niektórych obszarach poziom fluoru w sposób naturalny utrzymuje się powyżej zalecanego poziomu; na innych obszarach poziom fluorków jest wyższy niż zalecany; inne obszary nie zawierają natomiast wody fluorowanej. W przypadku zbyt dużej ilości fluoru w wodzie lekarz dentysta może zalecić dziecku korzystanie z alternatywnych źródeł wody pitnej.
  2. Zabiegi fluorkowe i suplementy diety. Jeśli woda nie jest fluorowana, należy porozmawiać z lekarzem dentystą o tym, czy potrzebne są suplementy fluorkowe.
  3. Fluorek w paście do zębów. Znaczenie stosowania pasty fluorowodorowej do zabezpieczania zębów dzieci jest kluczowe dla ochrony przed ubytkami. Jednak również w tym przypadku należy skonsultować się ze swoim dentystą.