O fluorze słyszmy dość często podczas wizyt u dentysty, ta substancja znajduje się w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej, jej elementy są też w wodzie, jednak czym naprawdę jest fluor?

Fluor – co warto wiedzieć

Fluorek występuje naturalnie w wodzie oraz w wielu produktach spożywczych, takich jak winogrona, herbata etc. Dodaje się go również do niektórych przetworzonych zbóż i preparatów do początkowego żywienia niemowląt. Ten minerał ma dużą zaletę: chroni zęby przed bakteriami płytki nazębnej i cukrami, które pozostają w jamie ustnej po zakończeniu posiłku, fluor zapobiega powstawaniu ubytków w szkliwie. Badania wskazują, że fluor nie tylko zapobiega próchnicy, ale również ją odwraca poprzez zwiększenie re-mineralizacji, czyli odbudowę szkliwa zęba, które zaczęło się już rozkładać. Dlatego też American Dental Association (ADA) oraz większość stomatologów uważa, że do wody należy dodawać niewielkie ilości fluoru, aby każdy mógł dostarczać do organizmu odpowiednią ilość fluorków.

Fluor w profilaktyce

Dziś fluor jest powszechnie obecny w pastach do zębów i płukankach, a także w żelach, piankach i lakierach, które dentyści mogą stosować w celu ochrony zębów przed bakteriami. Wszystkie osoby, które zwracają baczną uwagę na jakość higieny jamy ustnej zdecydowanie spotykają się więc z tą substancją zarówno podczas wizyt kontrolnych u stomatologa, jak i przy nabywaniu niezbędnych kosmetyków do higieny jamy ustnej. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się kontaktując się z gabinetem stomatologicznym M-dentica.

fluor za i przeciw

Fluor w wodzie, dlaczego warto

Zwiększenie ilości fluoru w wodzie ma swoich zwolenników, osoby twierdzące, ze jest to dobra decyzja, wskazują na zapotrzebowania pacjentów, którzy na przykład ze względu na trudną sytuację materialną, w której się znaleźli, nie są w stanie zaopatrzyć się w wystarczającą ilość produktów do specjalistycznej higieny, zawierających fluor. Jeżeli woda byłaby bardziej fluoryzowana, wówczas osoby dotknięte podobną trudnością, uzupełniałyby niedobór fluoru czy to podczas przepłukiwania ust taką właśnie ogólnodostępną, bogata w niezbędne składniki wodą, czy to poprzez jej spożywanie.

Argumenty przeciw fluorowi

Osoby, które nie zgadzają się na zwiększenie ilości fluoru w wodzie utrzymują, że nadmiar fluorku może powodować złamania zębów i kości, uszkodzenia nerek, problemy z tarczycą, choroby serca, uszkodzenia mózgu a przy tym być przyczyną częstszego powstawania raka. Podobne przypuszczenia nie zostały jednak dotychczas potwierdzone.
Argumenty przemawiające na korzyść fluoru wydają się być dominujące, oczywiście wszystkie głosy powinny być brane pod uwagę, a w każdym działaniu, również przy stosowaniu fluoru, należy pamiętać o zasadzie złotego środka.